Голованівська районна рада
Герб Голованівського району

ГОЛОВАНІВСЬКА
РАЙОННА РАДА

Голованівськ, вул.Соборна, 48
тел. (05252) 2-19-84
E-mail: holovanivsk_rada@ukr.net

Пам'ятні місця району

ТУРИСТИЧНИЙ ПАСПОРТ

ГОЛОВАНІВСЬКОГО РАЙОНУ

  1. 1.     Назва району(міста), час утворення, доменне ім’я.

3 березня 1923 року в складі Первомайського округу Одеської області створено Голованіський район.

Територія району заселена у ІІІ тисячолітті до н. е., про що свідчить поселення трипільської культури.

Вперше селище Голованівськ згадується в документах Подільської єпархії у 1764 році, де йдеться про спорудження в селищі дерев’яної церкви. Тоді його жителями були вихідці з Поділля та Київщини, які тікали сюди від панського гніту.

  1. 2.     Геополітичне положення району (міста).

Голованівський район розташований у західній частині Кіровоградської області, на півночі межує з Уманським районом Черкаської області, на півдні – з Кривоозерським і Первомайським районами Миколаївської області, на сході – з Вільшанським і Новоархангельським, а на заході – з Ульяновським районами Кіровоградської області. Крайні точки району розташовані: північна – на північ від с. Крутенького, південна – на захід від смт. По бузьке, західна – на захід від с. Грузького, східна – на північний схід від с. Журавлинки. Площа району 99 209 га.

  1. 3.     Особливості рельєфу.

Район лежить у межах південних відрогів Придніпровської височини. Поверхня – підвищена пологохвиляста лесова рівнина, дуже розчленована долина річок, ярами та балками. Перевищення висот – до 180 м. Загальний похил території – на південний схід. Максимальні висоти в північних і центральних частинах району. Абсолютні відмітки  досягають у межах плато 200 м. Найвища точка (209 м) лежить між Одаєю і Свірневим. У долинах річок і балок висота над рівнем моря становить 90 м. Тут виходять на поверхню кристалічні породи, які місцями утворюють скельні береги.

  1. 4.     Характеристика клімату.

Клімат району помірно континентальний, з довготривалим жарким літом і короткою м’якою малосніжною зимою.

Середня температура січня -5,5 ºС, липня +20 ºС. період з температурою понад +4 ºС становить близько 170 днів. Середня річна температура що простежувалась за останній період дорівнює +8 ºС.

Середньорічна кількість опадів 478 мм на рік, найбільше їх випадає в теплий період року. Розподіл опадів за сезонами є несприятливим: навесні у період вегетації рослин опадів випадає мало, максимальна кількість випадає з травня до серпня, але через їх зливовий характер, а також через підвищення температури повітря і  посилене випаровування їх недостатньо для підтримки вологи в ґрунті.

Відносна вологість повітря для найтеплішого місяця 55%, для найхолоднішого 85%. Середньорічна вологість повітря досягає 67%.

  1. 5.     Флоро фауністичні ресурси.

Район розташований у Дністровсько – Дніпровській лісостеповій фізико-географічній провінції. Природна степова рослинність (звіробій, конюшина, первоцвіт весняний, деревій, ромашка лікарська, цикорій, типчак, тонконіг, полин та ін.) збереглася по долинах річок, на схилах балок та на узліссях. Площа лісів і чагарникових насаджень 12,5 тис. га. Основні породи: дуб (до 80% площі лісів), ясен, клен, горіх волоський, граб.

Тваринний світ району досить різноманітний. Водяться лосі, олені, дикі кабани, лисиці, зайці, білки, зозулі, ондатри, видри. У річкових заплавах живуть фазани, перепели, куріпки, лебеді й інші водоплавні птахи. У лісостеповій місцевості району зустрічаються степові орли, дятли, синиці, голуби, горобці, сови, сойки.

  1. 6.     Забезпеченість рекреаційно туристичними ресурсами.

В Голованівському районі присутні природні та історико-культурні рекреаційно-туристичні ресурси.

До природних рекреаційно-туристичних ресурсів відносять пам’ятки природи, заповідні урочища («Лащівка», «Пушкове», «Крутеньке», «Дуб-велетень», «Там, де Ятрань круто в’ється»), води (ставки, річки).

До історико-культурних ресурсно-рекреаційних ресурсів відносять пам’ятки історії (музеї: Музей Ракетних військ Стратегічного призначення, Музей історії Голованівського району, Музей історії підпільної молодіжної організації «Спартак»), пам’ятки архітектури («Ігровий будинок», «Синагора», «Церква Іоана Богослова», «Церква Іоана Богослова», «Дерев’яна церква Казанської Божої Матері»).

  1. 7.     Унікальні ландшафтні та природні об’єкти .

«Пушкове» - велика полога балка із заболоченим днищем біля села Пушкове. Тут досить давнє рослинне угрупування (не менше 250 років). У весняно-літній період балка дає притулок багатьом видам птахі, невеликим звірам.

«Крутеньке» - мальовнича балка із степовою та лісовою рослинністю на схилах та заболоченим дном, яка тягнеться міє полями Крутеьківської сільської ради.

«Дуб-велетень» - ботанічна пам’ятка. Росте черешчатий дуб, пам’ятка природи ХVІ ст., висота 22 м , діаметр крони – 5 м, окружність стовбура – 472 см в урочищі «Воловик» серед молодої діброви у 20 кварталі Голованівського ДЛМГ.

«Там, де Ятрань круто в’ється» - заповідник. Місцезнаходження – с. Полонисте. Ландшафтний заказник. Мальовничі краєвиди, що характеризуються нагромадженням скель на берегових схилах Ятрані із специфічною петрофітною флорою.

  1. 8.     Архітектурно-історичні пам’ятки.

«Ігровий будинок» - пам’ятка загальнодержавного значення. Знаходиться в смт. Голованівськ, вул. Піонерська, 11. Будинок двоповерховий, цегляний, зведений в стилі примітивної готики. Побудований у 1908 році. 

«Синагора» - ритуальна іудейська споруда. Збудована в кінці ХІХ століття. Пам’ятка місцевого значення. Адреса: смт.Голованівськ, вул. Рози Люксембург, 6.

«Церква Іоана Богослова» - християнський православний храм. Пам’ятка місцевого значення. Адреса: смт. Голованівськ, вул. Леніна. Побудована в середині ХІХ століття.

«Церква Іоана Богослова» - християнський православний храм. Знаходиться в с. Крутеньке, зведений у 1908 році. Пам’ятка загальнодержавного значення.

«Дерев’яна церква Казанської Божої Матері». с. Надеждівка. Молдовської сільської ради.

  1. 9.     Актуальні та потенційні для району (міста) види туризму.

Актуальними та потенційними для району видами туризму можуть бути такі як «Зелений туризм» та туризм «вихідного дня».

  1. 10.       Екологічний стан території.

Екологічна ситуація на території району за останні роки в основному залишається стабільною, аварійних ситуацій чи катастроф, які б зумовили значні обсяги чи неконтрольоване забруднення навколишнього середовища на території району не було. 

Основними забруднювачами атмосферного повітря в районі є ТОВ «Побужський феронікелевий комбінат», ДП «Межирічківський вітамінний завод» та ТОВ «Відродження».

Використання водних ресурсів здійснюється в районі системою річок, ставків та водосховищ. Всього на території району протікає  15 малих річок, сумарна протяжність яких складає 486 км.

Джерелами забруднення стоків, що скидаються в водні об’єкти являються перевантажені з низькою ефективністю очистки, очисні споруди Голованівського комбінату комунальних підприємств, Голованіської центральної районної лікарні.

 

 

  1. 11.       Перспективний розвиток туризму, створення нового туристичного продукту.

Важливими факторами для розвитку туристичної галузі район є збереження природно-рекреаційного та історико-культурного потенціалу території району. 

Здійснюється координаційна та організаційна підтримка туристично-оздоровчої та екскурсійної роботи серед дітей, підлітків і молоді.

Проводиться робата щодо створення нових туристичних маршрутів в межах району. Створюються умови для залучення інвестиційних та кредитних коштів у розвиток перспективних галузей туризму.

Розвиток туризму в районі можливий за активного стимулювання розвитку підприємництва у цій сфері, розбудови та модернізації туристичної та рекреаційної інфраструктури, активної пропаганди різноманітних форм туризму та ефективне використання природнокліматичних та історико-культурних ресурсів.

  1. 12.       Загальна оцінка ресурсно-рекреаційного потенціалу району (міста).

Туристична галузь в районі розвивається повільними темпами у зв’язку з: недостатнім кадровим забезпеченням туристичної галузі в районі; відсутністю будівництва та реконструкції об’єктів туристичної сфери також відсутністю інвестицій у розвиток матеріальної бази туризму та відсутністю допомоги з боку підприємців району до розвитку туристичної діяльності в сільській місцевості. 

Музей історії Голованівського району

       Музей історії Голованівського району (далі – МІГР) створено у 1985 році на честь 40 – річчя з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

        Знаходиться МІГР у приміщенні районного Будинку культури на 2 поверсі  і займає площу 148,5 кв. м.

        У фондах музею нараховується близько 5 тисяч музейних предметів.

       Приміщення музею поділено на 9 залів де поступово від заселення краю і до сьогоднішніх днів розміщено експозиції, виставки, фотовітрини, що відображають історичні події в Голованівському районі.

           1 зала –      Заселення краю.

Заселення краю було 111 тисячолітті до нашої ери, про що свідчать знахідки трипільської культури на території району.

           2 зала –      Козацька доба.

Про час звитяжної боротьби з татарським ігом та Річчю Посполитою. Кужелі, веретена, прядки і деталі верстаків, ярма і пута, граблі і вила, черепиці дають уяву про побут наших предків.

           3 зала –      Період першої світової війни. Українська світлиця.

Цікава екскурсантам експозицією про героя першої світової війни Олексія Коропа, кавалера чотирьох Георгієвських хрестів.

Фрагмент української хати приваблює відвідувачів піччю, побутовими речами давнини та манекенами в українській одежі.

           4 зала –       Події 1917 – 1922 років. Чорні сторінки історії України.

У четвертій залі є світлини учасників подій 1917 – 1920 років.

Діють експозиції «Страшна правда Голодомору 1932-33 років», «Забуттю не підлягає», «Спогади очевидців» та «Книга Скорботи України»

           5 – 6 зала – Друга Світова війна, окупація, закінчення війни.

В цій залі фотовітрини «Учасники війни – наші земляки», «Злодіяння фашистів на окупованій території району», експозиція «Боротьба партизанських загонів на Голованівщині», світлини Почесних громадян Голованівська. На подіумах  смертоносні предмети війни, що знайдені на полях боїв, в окопах та в лісах.

           7 зала –       Відбудова народного господарства.

Оформлено експозиції, що розповідають про роки відбудови народного господарства району після його звільнення у 1944 році. Це колгоспні господарства, молокозавод, хлібзавод, лісове господарство у смт.Голованівськ, спиртзавод  у с.межирічка та цукровий завод у с.Перегонівка. Тут же фотовітрини відомих земляків. 22.12.2010 року відкрито фотоекспозицію «Заслужені працівники України».

           8 зала –       Сучасність.

Фотоекспозиція героїв соціалістичної праці та експозиції «Трудові будні» жителів району.

           9 зала –       Умільці Голованівщини.

У залі оформлені виставки майстрів декоративно – ужиткового та образотворчого мистецтва району: « Виставка картин Г.Чопенка», «Виставка картин техніки «Аплікація по дереву » та скульптур по дереву художника О.Тацієнка, виставка рушників «Рушникова веселка».

 

Музей історії Голованівського району

26500

Кіровоградська область

Голованівський район

смт.Голованівсвськ

вул.. Суворова, 3

приміщення районного будинку культури

телефон 2-18-77

Режим роботи музею: 8.00-17.00  Перерва на обід 12.00-13.00

вихідні: субота, неділя

Вартість екскурсій:0.50 грн. вхід

  

Музей історії підпільної молодіжної організації «Спартак»

Музей історії підпільної молодіжної організації «Спартак» створено у 1978 році на честь 60 річчя ВЛКСМ. 

Знаходиться в спеціально побудованому приміщенні і займає площу 143 кв.м. У фондах музею знаходиться більше 3, 5 тисяч музейних предметів.

Приміщення музею поділено на три зали від заселення краю до сьогоднішніх днів розміщено  експозиції, виставки, фотовітрини, що відображають історичні події села Красногірка.

1 зала- Історична довідка села.

Відображено заселення краю, археологічні знахідки, революційні події 1917-1920 рік, відбудовчий період – колективізація, голодомор, репресії.

2 зала – Велика Вітчизняна війна.

Експозиції відображають партизанський рух краю, діяльність .підпільна молодіжна організація «Спартак», експозиції Великої Вітчизняної війни.

3 зала – Сучасність.

Оформлено експозиції про чорнобильські події, афганістан, фауна і флора району. У залі оформлено виставки майстрів, умільців села.

Музей історії підпільної молодіжної організації «Спартак»

25640

Кіровоградська область

Голованівський район

с.Красногірка.

Режим роботи музею: 8.00 – 12.00

вихідні :субота, неділя

Вартість екскурсій :0.50 грн. вхід.

  

 

Інвестиційна  пропозиція щодо облаштування туристичної інфраструктури 

1.Місцезнаходження   об’єкта

Кіровоградська область   Голованівський район

с. Полонисте

2.Назва  інвестиційного проекту 

Створення бази відпочинку на базі Полониської школи

(що дасть можливість оздоровлення як дітей в період канікул,  так і відпочинку інших бажаючих з створенням 15 робочих місць)

3.Характеристика підприємства 

Будівля  є двоповерхова , загальною площею 2500 м. кв., забезпечене електропостачанням , централізованим  водопостачанням та водовідведенням.

Під’їзд до населеного пункту та будівлі забезпечено асфальтованою дорогою.

На відстані 150  м від будівлі протікає річка Ятрань.

Районний центр розташований  за 15 км.

Територія є  ландшафтним  заказником, має мальовничий ландшафт, що характеризується нагромадженням скель по береговим схилам річки Ятрань  із специфічною петрофітною флорою .

Річка Ятрань бере витоки із Придніпровської височини. Ятрань  у цій місцині нині тече між безлісими горбами і кам’яними скелями ,пробиваючись між граніт до Синюхи. Береги Ятрані заросли могутніми вербами , гнучким верболозом  , густими очеретами і осокою.

Це місце оспіване в відомій пісні «Там, де Ятрань круто в’ється».

Гніздяться на річці перелітні  лебеді, дикі качки, а на її берегах –сірі куріпки ,красені фазани ,горлиці та орли. Ятрань багата на рибу, тут водиться видра, ондатра – види тварин, які занесені  у Червону книгу України. А чи чув таке слово – «чорнокіт» ? Це порода особливо  цінного каменя ,і єдине його родовище  в Україні відкрите саме на Ятрані .

4.Основні фонди об’єкта: 

Загальна площа земельної ділянки , на якій розташований об’єкт, складає 1 га. 

До складу обєкта входять: котельна, яка працює на твердому паливі, кухня ,підсобні приміщення.

5.Контактна особа  (посада, П.І.Б.)  

Начальник відділу культури та туризму Голованівської райдержадміністрації 

Піщик Тетяна  Володимирівна              ( 05252) 2-15-25

 

Перелік об’єктів туристичної інфраструктури в

 смт. Голованівськ

Назва об’єкту розміщення або відпочинку

Форма

власності 

Власник (контактна інформація)

Адреса розміщення

Загальна площа території

Загальна площа будівель 

Кількість місць для розміщення

стан під’їзних шляхів

Режим відвідування

1

Готель «Автотурсервіс»

Приватна

Земська Людмила Семенівна

смт. Голованівськ

вул. Набережна

буд. 42

смт. Голованівськ

вул. Набережна

буд. 42 

1500 кв.м.

200 кв.м.

13

задовільний

9:00 -24:00

 

загальнодоступний

2

Кафе

«Кафе №2» 

Приватна 

Солончак Олег Васильович

смт. Голованівськ

вул. Калова, буд.4

смт. Голованівськ

вул. Леніна, буд. 80 

500 кв.м.

326 кв.м.

150-200

відмінний

9:00 – 23:00

 

загальнодоступний

3

Кафе «ВітАл»

Приватна 

Конякін Василь Михайлович

смт. Голованівськ

вул. Маяковського, 2а

тел.: 2-24-55

смт. Голованівськ

вул. Маяковського, 2а

тел.: 2-24-55 

160 кв.м.

135 кв.м.

70

відмінний 

10:00 – 22:00

 

загальнодоступний

4

Кафе «Леді»

Приватна 

Посімбайло Антоніна Яковлівна

смт. Голованівськ

вул. Леніна, 26

тел.: 2-22-43

смт. Голованівськ

вул. Енгельса, 21а

тел.:2-22-77 

36 кв.м.

34 кв.м.

80

відмінний 

7:00 – 13:00   і

18:00-24:00

 

загальнодоступний

 

 

Туристичний похід або велосипедна прогулянка вихідного дня

Похід стартує з урочища «Воловик» де знаходиться «Дуб-Велетень»  і прямує до ландшафтного заказника  «Там, де Ятрань круто в’яться».

         Маршрут проходить лісними стежками, сільськими дорогами частина проходить вздовж річки Ятрань.

Вид маршруту: лінійна

Категорія складності: проста

Довжина маршруту: 15 км

Зупинка : с. Краснопілля на 7 км. маршруту.

Потрібне облаштування місць зупинки в с. Краснопілля і на березі річки Ятрань

Цілі походу: здобути естетичну насолоду від походу, відвідати рекреаційні місці у вигляді «Дуба - Велетня» і річки Ятрань на берегах якої знаходиться заповідник «Там де Ятрань круто в’яться». 

Реєстр пам’яток архітектури 

Назва пам’ятки архітектури

Місцезнаходження

  1.  

Церква святого Іоана Богослова

смт. Голованівськ вул.Леніна, 78

  1.  

Церква святого Іоана Богослова

с.Крутеньке вул.Леніна, 33а

  1.  

Церква Ікони Казанської Божої Матері

с.Надеждівка вул. Перемоги

  1.  

Колишня єврейська школа

смт. Голованівськ вул.Кірова, 3

  1.  

Синагога

смт. Голованівськ вул. Р.Люксембург,6

  1.  

Ігровий будинок

смт. Голованівськ вул. Піонерська,11

  1.  

Водяний млин

с.Давидівка вул.Кайнара

  1.  

Колишній садибний дім контрадмірала Абази

с.Межирічка вул. Чкалова

  1.  

Колишній садибний дім контрадмірала Абази

 

с.Перегонівка вул.Енгельса,1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Технологічна карта маршруту «Ми пам’ятаємо! Ми вшановуємо!»

  1. «Ми пам’ятаємо! Ми вшановуємо!»
  2.  Пізнавальний.
  3. Тривалість маршруту – 3 год.
  4. Протяжність – 26 км

 

Маршрут

Ділянки переміщення по маршруту

Місце зупинок

Об’єкт показу

Тривалість

огляду

Основний зміст інформації

Смт.Голованівськ

Смт. Голованівськ

Музей історії Голованівського району

40 хв.

 

Експозиція « Страшна правда голодомору»

 

С.Грузьке

Кладовище

Хрест жертвам голодомору.

30 хв.

Свідчення про голодомор 1932-1933 роки.

С.Межирічка

Кладовище

Хрест жертвам голодомору

20 хв.

Свідчення про голодомор 1932-1933 роки.

С.Шепилове

Кладовище

Хрест жертвам голодомору

30 хв.

Свідчення про голодомор 1932-1933 роки.

Смт.Голованівськ

Кладовище

Хрест жертвам голодомору

30 хв.

Свідчення про голодомор 1932-1933 роки.

 

Технологічна карта маршруту «Музеї Голованівського району»

Вид маршруту: кільцевий

Довжина маршруту: 64 км

Тривалість подорожі: 4 год.

Спосіб пересування: автобус 

Маршрут

Ділянки переміщення по маршруту

Місце зупинок

Об’єкт показу

Тривалість

огляду

Основний зміст інформації

Смт.

Голованівськ

Смт.Голованівськ

Музей історії  Голованівського району

40хв

Історія Голованівського району

С. Красногірка

С. Красногірка

Музей історії підпільної молодіжної організації «Спартак»

30 хв.

Історіїя підпільної молодіжної організації «Спартак»

Смт .

Побузьке

Біля вїзду  смт. Побузьке

Музей ракетних військ стратегічного призначення

1.5 год

Історія  43-ої ракетної дивізії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Важливо!

Всі документи

 

Новини

Всі новини

 

Президент УкраїниВерховна рада УкраїниУрядовий порталКіровоградська обласна рада